+38 (0332) 24-24-97
+38 (0332) 24-12-61
wifi
img
img img
img

Біобібліографічна довідка «Войовничий пацифіст»

25 червня 2018 року – 120 років від дня народження німецького письменника

Еріха Марії Ремарка

Еріх Пауль Ремарк народився 25 червня 1898 року у провінційному німецькому містечку Оснабрюк в родині палітурника. Раннє дитинство Еріха пройшло безтурботно, з іграми на лоні природи і святами на центральній площі, де мандрівні актори і музиканти розважали публіку. Він захоплювався музикою, любив малювати, колекціонував метеликів, камені і марки, багато читав, однак безсистемно. Читав ті книги, які приносив додому батько, щоб зробити палітурки.

У 1915 р. вступив у католицьку вчительську семінарію, оскільки батьки мріяли, щоб син уникнув долі простого робітника. Проте закінчити її йому не вдалося: 1916 р. з гімназійної лави подався добровольцем до війська і до кінця війни перебував в окопах Західного фронту Першої світової війни. П’ять разів був поранений.

Після демобілізації закінчив учительські курси, спеціально організовані Веймарською республікою для колишніх військових. Майже рік учителював у сільській школі, але розчарувався у цій праці і покинув педагогіку. Згодом змінив чимало професій – тесав камінь на міському цвинтарі в Оснабрюку, працював бухгалтером, комівояжером, грав на органі у психіатричній лікарні.

У 1922 році Е. Ремарк залишає Оснабрюк і відправляється в Ганновер, де розпочинає роботу в журналі «Ехо Континенталь». Він писав слогани, піар-тексти і різні статті. Друкувався також і в інших журналах. У 1925 р. Еріх Пауль їде в Берлін і починає працювати редактором ілюстрацій журналу. Тут друкується його роман «Станція на горизонті». У 1926 р. публікує романи «З юнацьких часів» і «Жінка з золотими очима». Це стало початком його творчого шляху. З того моменту він не припиняв писати, створюючи все нові шедеври.

У жовтні 1925 р. Еріх Ремарк одружився з колишньою танцівницею Ільзою Юттою Замбона. Став носити елегантні костюми і монокль, разом з дружиною відвідував театри, ходив на концерти, вечеряв в модних ресторанах, приятелював з відомими автогонщиками. У 1926 році придбав дворянський титул: в обмін на 500 рейхсмарок його усиновив збіднілий дворянин Хуго фон Бухвальд. Еріх Пауль замовив собі візитки з короною і ім’ям «фрайхерр фон Бухвальд». Проте шлюб виявився не вдалим і через п’ять років сім’я розпалася. Щоправда, у 1938 р. Ремарк знову взяв шлюб з Ільзою – цього разу фіктивно, щоб дати їй можливість поїхати з Німеччини у Швейцарію, а звідти у США.

У 1929 році опублікував свій найбільш відомий роман — «На Західному фронті без змін» під псевдонімом Еріх Марія Ремарк (він змінив друге ім’я на честь матері, яка померла у 1918 році). Тодішні видавці дійшли висновку, що цей твір став «найбільшим європейським книжковим успіхом усіх часів».

1931 року Е. Ремарка номінували на Нобелівську премію. Проте, через спротив з боку політичних сил Німеччини, Нобелівський комітет нагороди йому не дав.

У 1932 р. погіршилося здоров’я письменника, підірване на фронті і письменник вирушив на лікування до Порто Ронко (Італійська Швейцарія).

У 1933 році до влади нацисти і вирішили, що у представника німецької раси не може бути занепадницьких настроїв, вони оголосили Ремарка «зрадником батьківщини», позбавили німецького громадянства і влаштували показове спалення його книги.

1937 р. вийшов друком роман «Три товариші» — спочатку в англійському перекладі у США, а тоді в німецькому емігрантському видавництві «Кверідо-ферляг» (1938).

Почалося справжнє цькування Еріха Марії Ремарка. Письменник поспіхом покинув Німеччину і оселився в Швейцарії, де познайомився з відомою актрисою Марлен Дітріх. Це був хворобливий роман. Вітряна красуня, то віддаляла, то наближала письменника до себе. У 1939 році вони разом їдуть у Голлівуд.

Роман «Тріумфальна арка» Ремарк написав в 1945 році під враженням від відносин з Марлен Дітріх.

В Америці Еріх Марія Ремарк продовжує писати нові твори, кіностудії екранізують п’ять його романів. Здавалося б, що ще потрібно для щастя… але у письменника настає депресія. З цього стану його вивела нова любов – Полетт Годар, голлівудська актриса з якою в 1958 році письменник одружився. Раніше вона була одружена з легендою німого кіно Чарлі Чапліном. В тому ж році вони повернулися до Швейцарії, де і прожили решту життя.

1967 року німецький посол у Швейцарії урочисто вручив Ремаркові орден ФРН. Але вся іронія в тому, що після присвоєння нагороди, німецьке громадянство письменнику так і не повернули.

Автор романів: «Мансарда мрій» (1920), «Ґем» (1924), «Зупинка на обрії» (1928), «Повернення»(1931), «Люби ближнього твого» (1940), «Іскра життя» (1952), «Час жити і час помирати» (1954), «Чорний обеліск» (1956), «Позичене життя» (1958), «Ніч у Лісабоні» (1962), «Омріяна земля» (1970), «Тіні в раю» (1971).

Помер Еріх Марія Ремарк 25 вересня 1970 року у віці 72-х років у місті Локарно. Похований на швейцарському цвинтарі Ронко в кантоні Тічіно. Полетт, що пережила письменника, похована поруч із ним.

Творчість письменника стала популярною ще за його життя. Книги було перекладено на 50 мов і видано надзвичайно великими для того часу тиражами.

Українською мовою ряд творів Ремарка переклали Катерина Гловацька, Микола Дятленко, Євген Попович, Юрій Петренко та інші.

 

ТВОРИ

 

Ремарк Е. М. На Західному фронті без змін : роман / Е. М. Ремарк ; ін-т л-ри ім. Т. Г. Шевченка НАН України ; пер. Д. Радієнко ; худож.-оформ. Л. Д. Киркач-Осипова. – Харків : Фоліо, 2008. – 255 с. : іл. – (Бібліотека світової літератури).

Ремарк Е. М. На Західному фронті без змін. Повернення. Три товариші : романи / Е. М. Ремарк ; пер. з нім. К. Гловацької (та ін.) ; худож. О. Семякін ; передм. Н. Сняданко. – Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2015. – 912 с.

Ремарк Е. М. Твори. В 2 т. = Arc de Triomphe ; Der Schwarze Obelick : Романи. Т. 2 : Тріумфальна арка ; Чорний обеліск / Е. М. Ремарк; з нім. пер. Є. Попович. – Київ : Дніпро, 1986. – 768 с.

Ремарк Е. М. Час жити і час помирати. Люби ближнього твого. Тіні в раю : романи / Е. М. Ремарк ; пер. з нім. Ю. Петренка; Ю. Лісняка ; Ю. Микитюк ; худож. О. Семякін. – Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2015. – 960 с.

Ремарк Е. М. Чорний обеліск. Тріумфальна арка. Ніч у Лісабоні : романи / Е. М. Ремарк ; пер. з нім. Є. Поповича, М. Дятленка, А. Плюто; худож. О. Семякін. – Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2016. – 912 с.

Ремарк Э. М. Жизнь взаймы : романи / Э. М. Ремарк ; пер. с немецкого Л. Черной. – М. : ЭКСМО-Пресс, 1999. – 672 с. : іл.

Ремарк Э. М. Избранное. Т. 1 : Триумфальна арка / Э. М. Ремарк – Ростов-на-Дону : Феникс, 1993. – 448 с. : іл.

Ремарк Э. М. На Западном фронте без перемен. Возвращение : романы : пер. с нем. / Э. М. Ремарк ; ил. П. Пинкисевича. – М. : Художественная литература, 1988. – 399 с. : іл.

Ремарк Э. М. Тени в раю : роман / Э. М. Ремарк. – Київ : МП НИТпол, 1992. – 382 с.

Ремарк Э. М. Три товарища / Э. М. Ремарк ; пер. с нем.; худож. П. С. Сацкий. – М. ; Харків : Фоліо : АСТ, 1998. – 496 с. : іл.

Ремарк Э. М. Три товарища : роман / Э. М. Ремарк ; пер. с немецкого И. Шрайбера, Л. Яковенко. – М. : Вита-Центр, 1992. – 416 с. : іл.

 

ПРО ПИСЬМЕННИКА

 

Ремарк Еріх Марія // Зарубіжні письменники : енциклопедичний довід. Т. 2 : Л-Я / за ред. Н. Михальської та Б. Щавурського ; худож. В. Басалига. – Тернопіль, 2006. – С. 412-415.

*********

Кручик І. На Західному фронті суттєві зміни // Літературна Україна. – 2015. – 19 берез. – С. 14.

Поведа С. Воїни світла : усний журнал, присвячений 65-річчю Великої Перемоги / С. Поведа // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. – 2010. – № 5. – С. 56-64.

Таратута С. Л. Тема потерянного поколения в романе Э. М. Ремарка «Три товарища» / С. Л. Таратута // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2011. – № 3. – С. 28-31.

 

WEB-БІБЛІОГРАФІЯ

 

Еріх Марія Ремарк – письменник, якого одночасно ненавиділа і обожнювала вся Німеччина [Електронний ресурс] // Всвіті : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://vsviti.com.ua/interesting/creative/61022. – Заголовок з екрану.

Еріх Марія Ремарк [Електронний ресурс] // Вікіпедія : [веб-сайт]. – Режим доступу : https://uk.wikipedia.org/wiki/Еріх_Марія_Ремарк. – Заголовок з екрану.

Еріх Марія Ремарк [Електронний ресурс] // Український Центр: [веб-сайт]. – Режим доступу : http://www.ukrcenter.com/Література/19335/Еріх-Марія-Ремарк/Біографія. – Заголовок з екрану.

Ремарк біографія [Електронний ресурс] // Dovidka.biz.ua : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://dovidka.biz.ua/remark-biografiya-skorocheno/. – Заголовок з екрану.

 

Підготувала: зав. відділом інформаційних технологій і бібліографії Ушлова А. В.