+38 (0332) 24-24-97
+38 (0332) 24-12-61
wifi
img
img img
img

Біобібліографічна довідка «Багатогранність таланту»

24 червня 2019 року – 95 років від дня народження

українського письменника

Богдана Йосиповича Чалого

Народився український письменник Богдан Чалий 24 червня 1924 року в Києві у родині лікарів. Ранні роки провів у місті Заслав (тепер – місто Ізяслав Хмельницької області). Його дід працював у лісництві, тому лісові прогулянки змалку навчили Богдана спостерігати за природою. Згодом сім’я переїхала на Київщину, де майбутній письменник навчався у Бишівській середній школі, відвідував шкільний літературний гурток. Тоді ж завдяки вчительці української мови та літератури у газеті був надрукований його перший вірш про Іспанію. Згодом, з ініціативи тої ж вчительки, Богдан взяв участь у літературному конкурсі і виграв путівку до Санкт-Петербургу. Там познайомився з письменником Олександром Копиленком.

У 1941 році Богдан Чалий з відзнакою закінчив десятирічку і поїхав на екскурсію до Канева, де його застав перший день війни. Батьки-лікарі одразу були мобілізовані на фронт, а юнака направили на навчання до Орджонікідзенського піхотного училища. У 1942 році він вже брав участь у бойових діях, був поранений. Після одужання повернувся на фронт. Писав статті та вірші до армійських газет.

Після демобілізації закінчив факультет журналістики Київського університету ім. Т. Г. Шевченка. Працював завідувачем відділу у редакції газети «Зірка», літпрацівником газети «Молодь України». Від 1951 року і наступні 23 роки Б. Чалий був головним редактором журналу «Барвінок». Також був секретарем правління Спілки письменників України.

1947 року виходить перша книга віршів Б. Чалого «Ясного сонячного ранку». Відтоді письменник опублікував багато збірок віршів, балад, поем та одноактних п’єс, оповідань для дітей і юнацтва. У 1972 році відзначений премією ім. М. Островського. 1974 року на XIV конгресі Міжнародної ради з дитячої та юнацької літератури за казку «Барвінок і весна» авторові присуджено почесний диплом імені Ганса Крістіана Андерсена.

Богдан Йосипович багато подорожував. Кожна мандрівка – це нові сюжети до розповідей, віршів, п’єс, нарисів. Писав книжки про сучасність і на історичні теми, книжки про свою рідну землю і про зарубіжні країни, такі як: Албанія, Чехословаччина, Алжир, Канада, Марокко. Віршам і прозі Б. Чалого властиві казковість, романтичність і водночас живий зв’язок з реальністю навколишнього світу.

Богдан Чалий – автор понад 30 поетичних, прозових і драматичних книжок для дітей та юнацтва, зокрема: «Барвінок і Весна», «Барвінок у школі», «Весняний шлях», «Граф Монте-Крісто», «З моєї поштової скриньки», «Наша вчителька», «Ніч Амстердама», «Про милу Прагу та двох Зденеків», «Сто пригод Барвінка та Ромашки», «Хороші імена», «Хто такий Каракурта?» (збірка одноактних п’єс), «Як Барвінок та Ромашка у вирій літали» (1968), «Як Барвінок став героєм», прозових книжок «Вітер з України», «Формула хризантеми», «Про відважного Барвінка і Коника-Дзвоника» (1964), а також сценарію фільму «Закон Антарктиди» (1963).

У казковій трилогії письменника «Сто пригод Барвінка та Ромашки» розповідається про фантастичні подорожі і пригоди,  які вводять читача у світ реальних людських взаємин, передають дітям ті поняття та ідеї, що є провідними у житті. Через численні пригоди Барвінка і Ромашки реалізовується основна думка трилогії про непримиренність у ставленні до будь-якої несправедливості, до всіх виявів зла. Не задумуючись, герої Б. Чалого поспішають на допомогу тим, хто потрапив у біду. Є також четверта казка цього циклу – «Барвінок у школі».

Відомий Богдан Чалий був і як перекладач. В багатьох країнах жили його друзі-письменники, з якими він переписувався та зустрічався, перекладав їх твори українською мовою. Це були твори молдавських, латиських, грузинських, таджицьких, киргизьких, фінських, російських дитячих письменників, тощо. У київському видавництві «Веселка» вийшли дві книжки перекладів Б. Чалого. Сам письменник своєю творчістю спонукав багатьох поетів зайнятися перекладами його віршів, поем і балад.

Помер Богдан Йосипович Чалий 20 травня 2008 року в Києві.

 

ТВОРИ

 

Чалий Б. Й. Вибрані твори : в 2 т. Т. 1 : вірші, балади, поеми, оповідання / Б. Й. Чалий ; передм. В. Разумневича ; мал. Б. Михайлова, В. Савадова. – Київ : Веселка, 1984. – 237 с. : іл. – (Бібліотечна серія).

Чалий Б. Й. Вибрані твори : в 2 т. Т. 2 : казки / Б. Й. Чалий ; мал. В. Григор’єва, К. Григор’євої. – Київ : Веселка, 1984. – 231 с. : іл. – (Бібліотечна серія).

Чалий Б. Й. Дума про Київ та його витязів : віршовані легенди / Б. Й. Чалий, О. І. Пархоменко ; мал. Ю. Мельниченка. – Київ : Веселка, 1981. – 104 с. : іл.

Чалий Б. Й. Книга тривожних балад : балади / Б. Й. Чалий ; мал. С. Сікало. – Київ : Веселка, 1986. – 56 с. : іл.

Чалий Б. Й. Мамонти в яблуневих джунглях : худож.-докум. повість / Б. Й. Чалий ; худож. П. Буркут. – Київ : Веселка, 1990. – 219 с. : іл.

Чалий Б. Й. Мої дванадцять місяців : з літературного щоденника / Б. Й. Чалий ; худож. О. Зенич. – Київ : Веселка, 1985. – 213 с. : іл.

Чалий Б. Й. Портрет у вігвамі : балади / Б. Й. Чалий ; мал. В. Савадова. – Київ : Веселка, 1979. – 88 с. : іл.

Чалий Б. Й. Пригоди Барвінка і Ромашки / Б. Й. Чалий ; мал. В. Григор’єва та ін. – Львів : Аверс, 2005. – 143 с. : іл.

Чалий Б. Й. Про відважного Барвінка і коника Дзвоника : казка / Б. Й. Чалий, П. П. Глазовий ; худож. Т. Л. Кудиненко. – Київ : Школа, 2006. – 79 с. : іл.

Чалий Б. Й. Сто пригод Барвінка та Ромашки : казки / Б. Й. Чалий ; ред. Р. Дерев’янченко ; мал. В. Григор’єва і К. Григор’євої. – Харків : Школа, 2006. – 96 с. : іл.

Чалий Б. Й. Як Барвінок та Ромашка у вирій літали : поема-казка / Б. Й. Чалий ; іл. В. Григор’єва, К. Полякова. – Київ : Веселка, 1968. – 62 с. : іл.

 

ПРО ПИСЬМЕННИКА

 

Б. Й. Чалий // Українська дитяча література : підруч. / за ред. Л. Кіліченко. – Київ, 1984. – С. 194-200.

Баруздін С. «У цьому слові співають усі солов’ї і жайворонки…» : нотатки про творчість Богдана Чалого / С. Баруздін // Література. Діти. Час, 1986 : зб. літ.-критич. ст. про дит. л-ру. Вип. 11 / редкол. В. Г. Дончик [та ін.] ; упоряд. В. Я. Неділька ; мал. С. Д. Кіма. – Київ, 1986. – С. 75-79.

Богдан Чалий // Дивосвіт «Веселки» : антол. л-ри для дітей та юнацтва : у 3 т. Т. 2 : українська література / упоряд. Б. Й. Чайковського та ін. – Київ, 2005. – С. 597.

Богдан Чалий // Українська література для дітей : хрестоматія / упоряд. О. О. Грачковська. – Київ, 2011. – С. 436.

Костюченко В. А. [Богдан Чалий] / В. А. Костюченко // Українська радянська література для дітей : літ.-критич. хроніка / В. А. Костюченко. – Київ, 1984. – С. 95-97.

Почепцов Г. На вітрилах творчості : до 60-річчя від дня народження Б. Й. Чалого / Г. Почепцов // Література. Діти. Час, 1984 : зб. літ.-критич. ст. про дит. л-ру. Вип. 9 / редкол. В. Г. Дончик [та ін.] ; упоряд. В. Я. Неділька ; мал. В. Г. Ширяєва ; слайди В. Ф. Федька. – Київ, 1984. – С. 175-176.

Разумневич В. Л. Всемирной дружбы сад : о книгах Богдана Чалого / В. Л. Разумневич // С книгой по жизни : о творчестве сов. дет. писателей : кн. для учащихся / В. Л. Разумневич ; худож. М. К. Шевцов. – М., 1986. – С. 118-134.

 

WEB-БІБЛІОГРАФІЯ

 

Чалий Богдан Йосипович [Електронний ресурс] // Вікіпедія : [веб-сайт]. – Режим доступу : https://uk.wikipedia.org/wiki/Чалий_Богдан_Йосипович. – Заголовок з екрану.

 

 

Підготувала:                                  головний бібліограф Л. М. Данилюк