+38 (0332) 24-24-97
+38 (0332) 24-12-61
wifi
img
img img
img

Біобібліографічна довідка «Я жив для добра і любові»

10 вересня 2019 року – 125 років від дня народження українського кінорежисера і письменника Олександра Петровича Довженка

Український письменник, кінорежисер, кінодраматург, художник, класик світового кінематографа Олександр Петрович Довженко народився 10 вересня 1894 року у багатодітній селянській сім’ї на хуторі В’юнище (тепер ця територія в межах смт Сосниця Чернігівської області). Батько, Петро Семенович Довженко, належав до козацького стану.

Навчався майбутній письменник спочатку у Сосницькій початковій, а потім у вищій початковій школах. Навчання хлопчикові давалося легко, він був відмінником. 1911 року вступив до Глухівського вчительського інституту (зараз Глухівський національний педагогічний університет імені Олександра Довженка), але не тому, що хотів стати вчителем, а тому, що мав право скласти туди іспити, та й стипендія там була 120 карбованців на рік. В інституті вперше познайомився з українськими книжками, які читали він і товариші таємно від педагогів.

1914 року Олександр Петрович закінчив інститут і був направлений вчителювати до Житомирської вищої початкової школи, де викладав різні предмети: природознавство, географію, фізику, історію, гімнастику, малювання. Тоді на деякий час став активістом українського самостійницького руху. 1917 року переїхав на роботу до Києва, де теж учителював, а також навчався в Київському комерційному інституті (нині Київський національний економічний університет) на економічному факультеті. Через брак часу та старанності вчився погано. Того ж року став слухачем Української академії мистецтв. У 1918 році, будучи головою громади комерційного інституту, О. Довженко організував загальностудентський мітинг протесту проти призову до лав гетьманської армії. Учасників демонстрації було розігнано, близько двадцяти вбито, багатьох поранено. Академію він так і не закінчив.

Упродовж 1918-1919 років воював проти більшовиків у лавах армії УНР. Олександр пережив у Києві в підпіллі німецьку, російсько-радянську, російсько-монархічну та польську окупації, не один раз буваючи під загрозою розстрілу. У серпні 1919 року з двома товаришами втік до Житомира. Був заарештований, три місяці відбував покарання у концтаборі. Завдяки письменникові Василеві Еллану-Блакитному був звільнений.

У 1920 році Олександра Довженка призначили завідувати Житомирською партійною школою. Натомість потрапив до польського полону, але йому вдалося втекти. Працював секретарем Київського губернського відділу народної освіти, комісаром Театру ім. Тараса Шевченка, завідувачем відділу мистецтв.

У квітні 1921 року письменника зарахували до Наркомату закордонних справ і направили на дипломатичну роботу у Польщу, де він очолив місію з повернення на Батьківщину й обміну полоненими, з часом обійняв посаду керуючого справами представництва. На початку лютого 1922 року його перевели на посаду секретаря консульського відділу Торгового представництва Української Соціалістичної Радянської Республіки у Німеччині.

У цей час Олександр Довженко постав як художник. Близько року навчався в приватній мистецькій школі професора-експресіоніста Віллі Геккеля (Німеччина), де засвоїв палітру живописного експресіонізму. Деякі з його карикатур були надруковані в журналі «Молот» (США).

Влітку 1923 року письменника відкликали в Україну. Оселився у Харкові. Працював художником-ілюстратором у редакції газети «Вісті ВУЦВК» та карикатуристом під псевдонімом «Сашко», а також став відомим як ілюстратор книг. Тоді ж тісно спілкувався з впливовим на той час і орієнтованим на кіно літературним об’єднанням «Гарт», що було створене в січні 1923 року. Після розпаду «Гарту» письменник став одним з засновників Вільної академії пролетарської літератури (ВАПЛІТЕ).

З часом Олександр Довженко зацікавився кіно. З 1925 року він був стажером у агітфільмі «Червона Армія» А. Строєва. Написав сценарій для дітей «Вася-реформатор». З червня по вересень 1930 року разом з Данилом Демуцьким та своєю другою дружиною Юлією Солнцевою перебував за кордоном: у Чехословаччині, Німеччині, Великій Британії та Франції.

У 1933 році Олександр Петрович переїхав до Москви, згодом вирушив на Далекий Схід. Знімав фільми на замовлення влади і завдяки успіхам фільму «Щорс» став депутатом та керівником Київської кіностудії. У 1941 році цю кіностудію евакуювали до Уфи, потім до Ашхабаду. Письменник добровільно пішов на фронт, де став кореспондентом газети. Був свідком звільнення України від окупації, після чого надрукував у «Известиях» 31 березня 1942 року статтю «Україна в огні». Однойменна назва належить і сценарію фільму, що його писав О. Довженко в 1941-1943 роках.

Після війни О. Довженко жив у Москві, проте рвався до України, але сюди він мав право їздити лише у відрядження. У 1949 році, працюючи над повістю «Поема про море», відвідав Україну. У 1954-1955 роках закінчив розпочату ще 1942 року роботу над кіноповістю «Зачарована Десна», де згадував своє дитинство. Її надрукували у журналі «Дніпро».

25 листопада 1956 року Олександр Довженко помер на дачі під Москвою. Його поховали на Новодівочому кладовищі в Москві.

З 1957 року Київська кіностудія носить ім’я О. Довженка, у 1972 році було затверджено Золоту медаль ім. О. Довженка «За найкращий військово-патріотичний фільм», у 1960 році створено музей Олександра Довженка в батьківській хаті. 10 вересня – день народження Олександра Довженка – святкується в Україні як День кіно. У цей же день з 1994 року за указом Президента України вручається державна премія в галузі кінематографії імені О. Довженка. У 1994 році було створено «Національний центр Олександра Довженка», робота якого зосереджена на двох основних напрямках: збирання та збереження фільмів та поширення кінострічок, їхня популяризація серед населення. У 2006 році центр завершив роботу над виданням фільмів О. Довженка у форматі DVD, але унікальне видання розповсюджене лише в консульствах та посольствах як подарунок. Книга «Щоденникові записи, 1939-1956» О. Довженка, видана в 2013 році видавництвом «Фоліо», стала лауреатом щорічної премії Президента України «Українська книжка року–2013» у номінації «За видатні досягнення у галузі художньої літератури».

З 5 липня 2004 року Національний банк України ввів у обіг ювілейну монету номіналом 2 гривні, присвячену 110-річчю від дня народження Олександра Довженка. До 120-річчя від його дня народження, 22 серпня 2014 року, була введена в обіг срібна ювілейна монета номіналом 20 гривень.

 

ТВОРИ

 

Довженко О. П. Вибране / О. П. Довженко ; упоряд. текстів та передм. О. Таранченко ; обкл. Н. Задорожної. – Київ : Школа, 2008. – 318 с. – (Шкільна хрестоматія).

Довженко О. П. Вибране / О. П. Довженко ; упоряд. текстів та передм. О. Таранченко ; обкл. О. Ільїних. – 2-ге вид., без змін. – Київ : Національний книжковий проект, 2011. – 318 с. – (Бібліотека шкільної класики).

Довженко О. П. Вибрані твори / О. П. Довженко ; вступ. ст. К. Т. Кутковець. – Львів : Каменяр, 1980. – 302 с. : іл. – (Шкільна бібліотека).

Довженко О. П. Вибрані твори / О. П. Довженко ; упоряд. текстів та передм. І. Л. Михайлина. – Харків : Ранок : Веста, 2003. – 320 с. – (Програма з літератури).

Довженко О. П. Вибрані твори / О. П. Довженко. – Київ : Сакцент Плюс, 2004. – 509 с.

Довженко О. П. Вчора і сьогодні : образ дисидента / О. П. Довженко ; упоряд. Є. Сверстюк. – 2-ге вид., випр. і допов. – Луцьк : Терен, 2007. – 240 с. : 1 портр., фот.

Довженко О. П. Зачарована Десна / О. П. Довженко ; упоряд. та передм. О .М. Таранченко. – Київ : Школа, 2006. – 144 с. – (Хрестоматія школяра).

Довженко О. П. Зачарована Десна : кіноповість / О. П. Довженко ; упоряд. та передм. О. М. Таранченко. – 2-ге вид., без змін. – Київ : Національний книжковий проект, 2011. – 144 с. – (Бібліотека шкільної класики).

Довженко О. П. Зачарована Десна : кіноповість, оповід., щоденник / О. П. Довженко ; худож.-оформ. А. С. Ленчик. – Харків : Фоліо, 2007. – 287 с. – (Українська література).

Довженко О. П. Зачарована Десна : оповідання. Щоденник (1941-1956) / О. П. Довженко. – Київ : Дніпро, 2008. – 502 с.

Довженко О. П. Зачарована Десна : щоденник, кіноповісті, оповід. / О. П. Довженко ; худож.-оформ. Б. П. Бублик. – Харків : Фоліо, 2017. – 603 с. – (Шкільна бібліотека української та світової літератури).

Довженко О. П. Зачарована Десна; Україна в огні; Ніч перед боєм; Китайський святий / О. П. Довженко. – Київ : Знання, 2017. – 206 с. – (Класна література).

Довженко О. П. Зачарована Десна; Україна в огні; Щоденник : кіноповісті / О. П. Довженко ; худож. оформ. О. Міщенка ; передм. М. Жулинського ; післямова і прим. Р. Корогодського. – Київ : Веселка, 1995. – 575 с. : іл.

Довженко О. П. Кіноповісті. Оповідання / О. П. Довженко ; упоряд. і прим. Ю. Е. Григор’єва ; вступ. ст. Б. С. Буряка. – Київ : Наукова думка, 1986. – 710 с. : 1 портр. – (Бібліотека української літератури. Радянська українська література).

Довженко О. П. Незабутнє : (1941-1943) : оповідання / О. П. Довженко ; худож. О. Данченко. – Київ : Дніпро, 1980. – 191 с. : іл.

Довженко О. П. Україна в огні : кіноповість, щоденник / О. П. Довженко ; упоряд. і авт. передм. О. Підсухи ; ред. Я. В. Гончарук. – Київ : Радянський письменник, 1990. – 416 с. : іл.

 

ПРО ПИСЬМЕННИКА

 

Довженко О П. Сторінки щоденника (1941-1956) / О. П. Довженко. – Київ : Видавництво гуманітарної літератури, 2004. – 384 с. : портр.

Коба C. Л. Олександр Довженко : життя і творчість / С. Л. Коба. – Київ : Дніпро, 1979. – 195 с.

Олександр Довженко вчора і сьогодні : затемнені місця в біографії : зб. матеріалів / упоряд. Є. Сверстюк. – Луцьк : Терен, 2005. – 200 с.

Панасенко Т. М. Олександр Довженко / Т. М. Панасенко ; худож.-оформ. Є. В. Вдовиченко. – Київ : Укрвидавполіграфія, 2012. – 120 с.

Плачинда С. П. Олександр Довженко : біогр. роман / С. П. Плачинда. – Київ : Молодь, 1980. – 344 с. : іл. – (Серія біографічних творів «Уславлені імена». Вип. 50).

Степанишин Б. Дивосвіт Олександра Довженка : до 100-річчя від дня народження : літ.-крит. нарис / Б. Степанишин. – Київ : Просвіта, 1994. – 56 с.

 

* * * * *

 

Довженко Олександр Петрович // 100 знаменитих людей України / В. М. Скляренко [та ін.]. – Харків, 2005. – С. 126-133.

Довженко Олександр Петрович // Усі письменники і народна творчість : довідник / Н. І. Черсунова [і ін.]. – Київ, 2007-2008. – С. 99-105.

Мельничук Г. Поет і філософ екрана : Олександр Довженко (1894-1956) / Г. Мельничук // 1000 незабутніх імен України / Г. Мельничук. – Київ, 2005. – С. 210-212.

Олександр Довженко // Дивосвіт «Веселки» : антол. л-ри для дітей та юнацтва : у 3 т. Т. 2 : українська література / упоряд. Б. Й. Чайковського та ін. – Київ, 2005. – С. 62-63.

Олександр Довженко // Живиця : хрестоматія укр. літ. 20 ст. Кн. 2 / упоряд. М. М. Конончук та ін. – Київ, 1998. – С. 5-8.

Олександр Довженко // Історія української літератури XX – поч. XXI ст. : навч. посіб. : у 3 т. Т. 1 / за ред. В. І. Кузьменка. – Київ, 2013. – С. 479-488.

Олександр Довженко // Історія української літератури ХХ століття : у 2 кн. Кн. 2 : друга половина ХХ століття / за ред. В. Г. Дончика. – Київ, 1998. – С. 218-227.

Олександр Довженко // Сто найвідоміших українців / авт. ст. М. Гнатюк, Л. Громовенко, Л. Семака та ін. – Київ, 2002. – С. 504-510.

Олександр Довженко // Українська література : довід. для абітурієнтів та школярів / В. А. Мелешко [та ін.]. – Київ, 2012. – С. 409-410.

Олександр Довженко // Усі українські письменники : довід. / упоряд. Ю. І. Хізова, В. В. Щоголева. – Харків, 2007. – С. 200-204.

 

* * * * *

 

обірка матеріалів про історичні події в країні та світі, історичні довідки, цікаві факти про Другу світову війну, видатних історичних, політичних, педагогічних і культурних діячів України та ін.] : тематична вкладка // Позакласний час. – 2018. – № 8. – Школа патріота. – С. 1-48.

Бойчук Т. Використання джерел під час вивчення біографії Олександра Довженка / Т. Бойчук // Дивослово. – 2011. – № 10. – С. 17-23.

Брюховецька Л. «Є хата, є Десна, але тебе нема…» : 10 вересня виповнилося 120 років Олександрові Довженку / Л. Брюховецька // Кіно-театр. – 2014. – № 6. – С. 57-58.

Видашенко Н. Концепт України й українців у щоденникових записах Олександра Довженка та Аркадія Любченка / Н. Видашенко // Дивослово. – 2016. – № 1. – С. 21-25.

Гедз В. Двоє Олександрів : [про письменника О. Підсуху, О. Довженка] / В. Гедз // Культура і життя. – 2018. – 26 жовт. – С. 11.

Гета О. «Щоденник» Олександра Довженка – викривальний документ, звинувачувальний акт системі : урок позакласного читання в 11 класі / О. Гета // Дивослово. – 2014. – № 7-8. – С. 20-25.

Гордієнко К. Зачарований Довженків світ / К. Гордієнко // Літературна Україна. – 2014. – № 34, 11 верес. – С. 16.

Зоріна А. Справа НКВС під назвою «Запорожець» : [Олександр Довженко] / А. Зоріна // Кіно-театр. – 2014. – № 5. – С. 34-36.

Канівець В. (Не)зрозумілий Довженко / В. Канівець // Кіно-театр. – 2018. – № 1. – С. 42-45.

Матвієнко М. У Києві представили невідомі щоденники Олександра Довженка / М. Матвієнко // Літературна Україна. – 2013. – № 10, 7 берез. – С. 2.

Сняданко О. Західні дослідники про творчість Олександра Довженка / О. Сняданко // Кіно-театр. – 2012. – № 3. – С. 13-15.

Стах А. Довженкова Сосниця / А. Стах // Літературна Україна. – 2013. – № 33, 29 серп. – С. 16.

Топачевський А. Проста таємниця Олександра Довженка / А. Топачевський // Літературна Україна. – 2014. – № 46, 27 листоп. – С. 12.

Цінько С. Глухівський період життя Олександра Довженка : неопубліковані спогади Ірини Коваль / С. Цінько, Л. Кузьменко, Ю. Коваль // Українська мова і література в школі. – 2015. – № 1. – С. 42-44.

Я народився і жив для добра і любові… : до 120-річчя від дня народження О. П. Довженка (1894-1956) // Календар знаменних і пам’ятних дат. – Київ, 2014. – № 3, 2014. – С. 88-98.

 

WEB-БІБЛІОГРАФІЯ

 

Біографія Олександра Довженка [Електронний ресурс] // OnlyArt : [веб-сайт]. – Режим доступу : https://onlyart.org.ua/biographies-poets-and-writers/dovzhenko-oleksandr-biografiya/. – Заголовок з екрану.

Довженко Олександр Петрович [Електронний ресурс] // Вікіпедія : [веб-сайт]. – Режим доступу : https://uk.wikipedia.org/wiki/Довженко_Олександр_Петрович. – Заголовок з екрану.

Довженко Олександр Петрович [Електронний ресурс] // ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://resource.history.org.ua/cgi-bin/eiu/history.exe?&I21DBN=EIU&P21DBN=EIU&S21STN=1&S21REF=10&S21FMT=eiu_all&C21COM=S&S21CNR=20&S21P01=0&S21P02=0&S21P03=TRN=&S21COLORTERMS=0&S21STR=Dovzhenko_O. – Заголовок з екрану.

Довженко Олександр Петрович. Життя та творчість [Електронний ресурс] // УкрЛіб : [веб-сайт]. – Режим доступу : https://www.ukrlib.com.ua/bio/printit.php?tid=1728. – Заголовок з екрану.

Олександр Довженко (1894-1956) [Електронний ресурс] // Українська література : [веб-сайт]. – Режим доступу : https://ukrclassic.com.ua/katalog/d/dovzhenko-oleksandr/189-oleksandr-dovzhenko-biografiya. – Заголовок з екрану.

 

 

Підготувала:                                           головний бібліограф Л. М. Данилюк