+38 (0332) 24-24-97
+38 (0332) 24-12-61
wifi
img
img img
img

Біобібліографічна довідка «Попелюшка з країни туманів та казок»

31 липня 2020 року – 55 років від дня народження

британської письменниці Джоан Роулінг

 

«Єдине, на що я сподівалася, це на гарний відгук у якійсь центральній газеті. Це було вершиною моїх мрій», – казала Джоан Роулінг, а в реальності шалений успіх творів авторки циклу романів про Гаррі Поттера зробив її ім’я всесвітньо відомим. Запорука успіху, на думку письменниці, – це присутні у творах гумор, яскраві характери персонажів, добре продуманий сюжет та трішки страшилок.

Джоан Роулінг (англ. Joanne Rowling) народилася 31 липня 1965 року в англійському місті Єйт. Її батько, Пітер Джеймс Роулінг, працював інженером компанії «Роллс-Ройс». У 1969 році сім’я переїхала до міста Вінтербурна, де Джоан навчалася у початковій школі Св. Михаїла. Саме тут у дитячій компанії з майбутньою письменницею на вулиці гралися брат та сестра на прізвище Поттер, яке їй особисто дуже подобалося і, як виявилося, стало знаковим у її житті.

Дитячі роки Джоан були нелегкими: матір хворіла, а відносини з батьком були складними. Сама вона була сором’язливою, любила літературу та іноземні мови. Вигадувала різні історії, переповідаючи їх молодшій сестрі.

У 1982 році Дж. Роулінг вступила до Ексетерського університету, який закінчила зі ступенем бакалавра з французької та класичної філології. Працювала секретарем лондонського відділу організації «Міжнародна амністія». Згодом переїхала до Манчестера, потім – до міста Порту (Португалія), де викладала англійську мову та літературу. Тут вона вийшла заміж, проте шлюб тривав недовго. Після народження доньки Джесіки у 1993 році Джоан починає писати розповідь про хлопчика-сироту, котрого взяли на виховання лихі родичі, а він дізнається про свої чаклунські здібності.

1995 року письменниця переїздить до Единбурга (Шотландія), де вступає до педагогічної школи Единбурзького університету.

У 1997 році у Великобританії виходить друком перша книга «Гаррі Поттер і філософський камінь». Видати роман вдалося завдяки Шотландській раді у справах мистецтв, яка виділила невеликий грант у рамках підтримки дитячих письменників. Хоча книги письменниці публікуються під псевдонімом «Дж. К. Роулінг», коли була опублікована перша книга про Гаррі Поттера, її ім’я було просто «Джоан Роулінг».

Сьогодні світ дізнався всю історію про Гаррі Поттера, що вмістилася у восьми книгах – «Гаррі Поттер і філософський камінь» (1997), «Гаррі Поттер і таємна кімната» (1998), «Гаррі Поттер і в’язень Азкабану» (1999), «Гаррі Поттер і келих вогню» (2000), «Гаррі Поттер і Орден фенікса» (2003), «Гаррі Поттер і Напівкровний Принц» (2005), «Гаррі Поттер і смертельні реліквії» (2007), «Гаррі Поттер і прокляте дитя» (2016). Ці книги надзвичайно популярні, виграють престижні нагороди (наприклад, книга «Гаррі Поттер і келих вогню» отримала премію Г’юго – нагороду в області наукової фантастики, названої на честь засновника першого науково-фантастичного журналу «Захоплюючі історії» Г’юго Гернсбека). За їх сюжетами кінокомпанією Warner Bros. протягом 2001-2011 років відзнято 8 фільмів в жанрі фентезі. Сама авторка здійснювала творчий контроль над фільмами, перевіряла всі сценарії і виступила в якості одного з продюсерів останніх двох частин. Не екранізована лише восьма книга, адже, за словами письменниці, «Прокляте дитя» – це спектакль, а не кіно.

На підтвердження правдоподібності світу чарівників, Дж. Роулінґ написала книгу «Фантастичні тварини і де їх шукати» (2001). Ця книга за сюжетом належала Гаррі Поттеру і була написана відомим магічним зоологом Ньютом Скамандером. У 2016 році в США відбулася прем’єра фільму про Ньюта Скамандера. Сценарій першого фільму був написаний самою авторкою. Всього цей роман має бути екранізований у трьох частинах.

У 2000 році Дж. Роулінг створила благодійний фонд Volant Charitable Trust, який ставить за мету боротьбу з бідністю і соціальною нерівністю. Фонд фінансує організації, які допомагають дітям, неповним сім’ям, а також займаються дослідженнями хвороби «розсіяний склероз», від якої померла матір Джоан.

2008 року письменниця видала книгу «Казки барда Бідла», пізніше – книгу для дорослих «Несподівана вакансія» (2012) та три книги під псевдонімом Роберт Ґалбрейт: «Поклик зозулі», «Шовкопряд» (2014) і «Кар’єра лиходія» (2015), що увійшли в серію під назвою «Корморан Страйк». Всі книги цієї серії екранізовані у вигляді телесеріалу «Страйк», прем’єра якого відбулася 27 серпня 2017 року. 2017 році Дж. Роулінг почала працювати над четвертою книгою, яка має назву «Убивчий білий». Роман побачив світ 18 вересня 2018 року і також став бестселером.

У травні 2020 року на спеціальному сайті почалася публікація нової книги авторки для дітей «Ікабог». Одночасно почався дитячий конкурс ілюстрацій, кращі з яких будуть опубліковані в майбутньому паперовому виданні книги.

Сьогодні Джоан Роулінг із сім’єю живе в Единбурзі. Вона вдруге вийшла заміж, виховує трьох дітей.

Письменниця є кавалером Ордену Британської імперії (2000), Ордену Почесного Легіону (2009), лауреаткою численних літературних, кінематографічних та інших нагород. Її книги одержали світове визнання, виграли низку нагород і видані тиражем понад 400 мільйонів примірників.

Всі книги авторки у перекладі українською мовою Віктора Морозова вийшли під іменем «Дж. К. Ролінґ» у видавництві А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, що не заважає деяким зацікавленим особам обстоювати «правописний» варіант «Роулінг».

Ім’я письменниці вирішили увічнити не лише на землі, а й у космосі. За пропозицією астронома з Чикаго Марка Хаммергрена, ім’ям Роулінґ названо Астероїд № 43844.

 

Цікаві факти про Джоан Роулінг

  • Першу свою розповідь під назвою «Кролик» Джоан написала в шість років. Мати Джо похвалила дівчинку за написану роботу і та, відчувши свій неперевершений талант, відправилася до видавництва, аби опублікувати свій шедевр. Але отримала відмову.
  • Перед виходом роману «Гаррі Поттер і філософський камінь» письменниці відмовило 14 видавничих агентств. Ніхто не хотів друкувати історію про хлопчика-чарівника, яку написала жінка, тому письменниці довелося скоротити ім’я, аби не було зрозуміло стать автора. На даний момент продано більше як 450 млн її книг.
  • Справжнє ім’я письменниці Джоанна Мюррей (прізвище від другого чоловіка). Авторка Дж. К. Роулінг насправді немає другого імені. Вона взяла ім’я Кетлін від своєї бабусі. Джоан або Джоанна використовується лише для книг. Сама письменниця каже, що всі її кличуть «Джо».
  • Книги, а пізніше і фільми про Гаррі Поттера різко підняли попит на сов як домашніх улюбленців. Але згодом через те, що люди не в змозі були доглядати за дикими птахами, більшість із них опинилися на вулиці. Схожа історія була і з виходом фільму «101 далматинець».
  • Дементорів (сліпих істот, які харчуються людськими, переважно світлими, емоціями) письменниця вигадала, коли перебувала в спеціалізованій лікарні з діагнозом «клінічна депресія». Брак коштів і відсутність стабільної роботи для матері-одиначки виявилися важким випробуванням.
  • Дж. Роулінг зізналася, що вона б ніколи не написала романи про Гаррі Поттера, якби у неї не померла мама від розсіяного склерозу. Лише пізнавши, що таке смерть близької людини, можна було написати про життя та смерть, що є ключовими віхами в історіях про хлопчика-чарівника. Авторка описала власні почуття після смерті матері і відобразила їх в почуттях головного героя Гаррі до смерті своїх батьків.
  • Герміону Ґрейнджер авторка списала з себе. Джоанна розповіла, що також була всезнайкою і жодним чином не любила хуліганство.
  • Платформа 9¾, з якої йде поїзд у Хогвартс, знаходиться на одному з найбільших Лондонських вокзалів. Саме там свого часу познайомилися батьки Роулінг.

 

ТВОРИ

 

Ролинг Дж. К. Гарри Поттер и Кубок огня : роман / Дж. К. Ролинг ; пер. с англ., под ред. М. Д. Литвиновой ; стихотворения в пер. А. Ляха. – М. : Росмэн, 2002. – 668 с. – (Приключения Гарри Потера продолжаются! Кн. 4).

 

Ролинг Дж. К. Гарри Поттер и Принц-полукровка : роман / Дж. К. Ролинг ; пер. с англ. М. Лахути и С. Ильина. – М. : Росмэн, 2006. – 670 с.

 

Ролинг Дж. К. Гарри Поттер и тайная комната : роман / Дж. К. Ролинг ; пер. с англ. М. Д. Литвиновой. – М. : Росмэн, 2002. – 475 с.

 

Ролинг Дж. К. Гарри Поттер и философский камень / Дж. К. Ролинг ; пер. с англ. И. В. Оранского. – М. : Росмэн, 2006. – 399 с.

 

Ролінг Дж. К. Гаррі Поттер і в’язень Азкабану / Дж. К. Ролінг ; з англ. пер. В. Морозов ; за ред. І. Малковича ; обкл. В. Єрко, В. Бариби. – 17-е вид. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2010. – 383 с.

 

Ролінг Дж. К. Гаррі Поттер і келих вогню / Дж. К. Ролінг ; пер. з англ. В. Морозова, С. Андрухович ; за ред. І. Малковича, О. Негребецького ; обкл. В. Єрко, В. Бариби. – Третє вид. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2005. – 671 с. : іл.

 

Ролінг Дж. К. Гаррі Поттер і напівкровний принц / Дж. К. Ролінг ; з англ. пер. В. Морозов ; за ред. О. Негребецького та І. Малковича ; обкл. В. Єрко. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2007. – 575 с.

 

Ролінг Дж. К. Гаррі Поттер і орден Фенікса / Дж. К. Ролінг ; з англ. пер. В. Морозов ; за ред. І. Малковича та О. Негребецького ; обкл. В. Єрко. – 12-те вид. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2010. – 815 с.

 

Ролінг Дж. К. Гаррі Поттер і смертельні реліквії / Дж. К. Ролінг ; з англ. пер. В. Морозов ; за ред. О. Негребецького та І. Малковича ; обкл. В. Єрко. – 3-тє вид. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2011. – 637 с.

 

Ролінг Дж. К. Гаррі Поттер і таємна кімната / Дж. К. Ролінг ; з англ. пер. В. Морозов ; за ред. П. Таращука та І. Малковича ; обкл. В. Єрко, В. Бариби. – 26-те вид. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2016. – 347 с.

 

Ролінг Дж. К. Гаррі Поттер і філософський камінь / Дж. К. Ролінг ; пер. з англ. В. Морозов ; за ред. П. Таращука, І. Малковича. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2009. – 319 с.

 

Ролінг Дж. К. Казки Барда Бідла / Дж. К. Ролінг ; іл. авт. ; пер. з ориг. рун Г. Ґрейнджер ; пер. з англ. В. Морозова ; з комент. проф. А. Дамблдора. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА : Lumos, 2019. – 127 c. : іл.

 

Ролінг Дж. К. Квідич крізь віки : Кенилворті Висп / Дж. К. Ролінг ; пер. з англ. В. Морозова ; іл. на обкл. Д. Дадл ; іл. Т. Томіч. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА : Whizz Hard Books, 2018. – 132 с. : іл.

 

Ролінг Дж. К. Несподівана вакансія = The casual vacancy : роман / Дж. К. Ролінг ; з англ. пер. В. Морозов, Т. Малкович ; ред. І. Малкович. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2013. – 540 с. – (Доросла серія).

 

Ролінг Дж. К. Фантастичні звірі і де їх шукати : оригінальний сценарій / Дж. К. Ролінг ; пер. з англ. В. Морозов ; іл. і дизайн MINALINA ; за ред. І. Малковича. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2017. – 288 с. : іл.

 

ЛІТЕРАТУРА ПРО ПИСЬМЕННИЦЮ

 

Лоренс С. Дж. К. Ролінг / С. Лоренс // Дивовижні жінки : першопроходиці, які не побоялися вирізнятися з-поміж інших / С. Лоренс ; пер. з англ. Д. Кушніра ; іл. Н. Коллінс. – Київ, 2019. – С. 104-105.

 

Фавіллі Е. Дж. К. Ролінг / Е. Фавіллі // Казки на ніч для дівчат-бунтарок 2 / Е. Фавіллі, Ф. Кавалло ; пер. з англ. Т. Савчинської ; пер. з італ. П. Кожушною. – Київ, 2019. – C. 58-59.

 

* * * * *

Базь Л. Гаррі Поттер і Король Артур: ще один секрет : артішок / Л. Базь // Однокласник. – 2018. – № 11. – С. 6-8.

 

Бояршинова С. І. Мандрівка в чарівний світ роману Джоан Ролінг «Гаррі Поттер і філософський камінь» : урок-подорож з використанням інтерактивних технологій : 5 кл. / С. І. Бояршинова // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2011. – № 6. – С. 2-4.

 

Волшебная сказка Джоан Роулинг // Шкільна бібліотека. – 2011. – № 5. – С. 138-140.

 

Гаррі Поттер на шкільній сцені : за творами Дж. Ролінг «Гаррі Поттер» // Шкільна бібліотека. – 2010. – № 6. – С. 65-67.

 

Даниленко О. І. Читацька конференція за творами Джоан Ролінг «Гаррі Поттер» / О. І. Даниленко // Шкільна бібліотека. – 2010. – № 6. – С. 63-64.

 

Калейдоскоп фактов : неизвестное об известном : [про екранізацію книг про Гаррі Поттера] // Шкільна бібліотека. – 2011. – № 5. – С. 141-143.

 

Лагідна М. Джоан Роулінг реформуватиме українські інтернати : благодійність. Фундація мами Гаррі Поттера долучилася до пілотного проекту на Житомирщині / М. Лагідна // Урядовий кур’єр. – 2017. – 2 листоп. – С. 12.

 

Лисенко М. В. Чарівний світ чаклунів і магів : до вивчення твору Дж. Роулінг «Гаррі Поттер і таємна кімната» : 5 кл. / М. В. Лисенко // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2011. – № 6. – С. 8-10.

 

Реальні прототипи відомих літературних персонажів : таємниці книжкової полиці // Шкільна бібліотека. – 2016. – № 6. – С. 52-53.

 

Список найкращих дитячих книжок журналу The Independent : … до переліку увійшли як класичні твори, так і література ХХ і ХХІ століття, що вже стала класикою // Літературна Україна. – 2018. – № 49-50, 20 груд. – С. 6.

 

Чайка Н. «Таємні кімнати» сучасної літератури : урок за творчістю Дж. Роулінг / Н. Чайка // Всесвітня література в сучасній школі. – 2013. – № 6. – С. 38-40.

 

WEB-БІБЛІОГРАФІЯ

 

«Мама» Гаррі Поттера : цікаві факти про Джоан Роулінг та «Поттеріану» [Електронний ресурс] // 5 канал : [веб-сайт]. – Режим доступу : https://www.5.ua/kultura/mama-harri-pottera-tsikavi-fakty-pro-dzhoan-roulinh-ta-potterianu-174652.html. – Заголовок з екрану.

 

Джоан Роулінг [Електронний ресурс] // Вікіпедія : [веб-сайт]. – Режим доступу : https://uk.wikipedia.org/wiki/Джоан_Роулінг. – Заголовок з екрану.

 

Ковалевська Є. Джоан Ролінґ : успіх, позначений шрамом-блискавкою [Електронний ресурс] / Є. Ковалевська // ЛітАкцент : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://litakcent.com/2009/10/07/dzhoan-roling-uspih-poznachenyj-shramom-blyskavkoju/. – Заголовок з екрану.

 

Ролінґ Джоан [Електронний ресурс] // Javalibre : [веб-сайт]. – Режим доступу : https://javalibre.com.ua/java-book/author/bio/216. – Заголовок з екрану.

 

Роулінг Джоан : біографія [Електронний ресурс] // УкрЛіб : [веб-сайт]. – Режим доступу : https://www.ukrlib.com.ua/bio-zl/printit.php?tid=5947. – Заголовок з екрану.

 

Підготувала Л. Данилюк